Dodana: 1 luty 2007 08:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:01

85 lat suwalskiego Archiwum Państwowego

Suwalskie Archiwum Państwowe ma 85 lat. Z tej okazji prezydent Suwałk Józef Gajewski wręczył Tadeuszowi Radziwonowiczowi- dyrektorowi suwalskiego archiwum „ Włócznię Jaćwingów”.

 W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli między innymi: Daria Nałęcz- dyrektor Archiwów Państwowych w Polsce oraz Vidas Grigoraitis- szef Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie.

  Archiwum Państwowe w Suwałkach utworzono w 1921 roku. Jednak już w 1926 roku jego zasoby przewieziono do Archiwum Państwowego w Grodnie, a Archiwum Państwowe w Suwałkach  wkrótce przestało istnieć. Miasto Suwałki zostało pozbawione wielu bogatych i najstarszych zbiorów. Teraz większość z nich znajduje się w Wilnie. Ponownie Archiwum Państwowe w Suwałkach zostało powołane w 1954 roku, a w następnym rozpoczęło faktyczną działalność.

- Niewiele instytucji w Suwałkach i na Suwalszczyźnie może pochwalić się takimi wieloletnimi tradycjami. Tak długie trwanie instytucji publicznej  wskazuje na to, że jest ona potrzebna społeczności lokalnej, i że to do czego została powołana, realizuje dobrze. I za tą rzetelną i bardzo potrzebną pracę  na rzecz społeczności lokalnej, chciałbym podziękować pracownikom   Archiwum Państwowego w Suwałkach- powiedział prezydent  Józef Gajewski.

 Archiwum Państwowe w Suwałkach przejmuje materiały archiwalne, dokumentację niearchiwalną, konserwuje zbiory oraz sprawuje nadzór nad około setką jednostek organizacyjnych, które tworzą materiały archiwalne i posiadają archiwa zakładowe w powiatach: suwalskich, augustowskim , sejneńskim oraz wschodnich powiatach województwa warmińsko- mazurskiego. Ponadto archiwum  udostępnia zbiory archiwalne.     

***

Obecnie w Archiwum Państwowym w Suwałkach obejrzeć można interesującą wystawę „ Wspólne dziedzictwo archiwalne. Suwalszczyzna w dokumentach archiwalnych Polski i Litwy”.

Wystawa ukazuje archiwalia  przez pryzmat wybranych zagadnień: lokacje i najważniejsze dokumenty dotyczące organizacji miast, kameduli wigierscy, ludzie, sprawy własnościowe, wydarzenia społeczno- polityczne, gospodarka, religia, kultura, rozrywka, szkolnictwo, opieka zdrowotna i dobroczynność. Najstarsze prezentowane dokumenty sięgają połowy XVI wieku, a najnowsze pochodzą z czasów I wojny światowej.

Do najciekawszych należą: Akt erekcyjny Suwałk wydany przez króla Augusta II w Warszawie 2 marca 1720 roku, kolorowy plan Ekonomii Wigry z półwyspem klasztornym ze zbiorów Archiwum Wileńskiego ( tam znajduje się bogaty zbiór cennych dokumentów dotyczących najstarszych dziejów Suwałki Suwalszczyzny) oraz projekt krytego kąpieliska na rzece Czarnej Hańczy na terenie rekreacyjno- kulturalnym Arkadia z 1888 roku także ze zbiorów archiwum w Wilnie.

Wystawa w Archiwum Państwowym w Suwałkach będzie otwarta do maja. 

UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook